V Lomech 2376/10a, 149 00 Praha 4 - Chodov

Víceúčelový sál DOX+

AKUSTIKA A TECHNOLOGIE PRO DIVADLO, HUDBU NEBO FILM

Centrum současného umění DOX v pražských Holešovicích doplnila dostavba dvou objektů, které rozšiřují možnosti výstavních prostorů o další disciplíny, jako je například divadlo, tanec, hudba či film.

Pro tuto dostavbu jsme vyprojektovali a zrealizovali AV vybavení a divadelní technologie multifunkčního sálu pro 450 až 700 lidí, který má za cíl nabídnout co nejširší spektrum možného využití. Společně se vzducholodí Gulliver se jedná již o naši druhou spolupráci.

 

Co všechno jsme v rámci dostavby řešili?

  • AV technologie — výkonové ozvučení sálu pro různé provozy a vybavení promítací kabiny.
  • Scénické osvětlení — osvětlovací pult, stmívací jednotky a scénická svítidla.
  • Scénické technologie — hlavní opona, dekorační tahy, zadní horizont, stavitelné mobilní praktikábly, zvedaná zásobovací plošina a vyhlídková lávka.
  • Proměnnou prostorovou akustiku — stropní otočné trojboké panely, jejichž strany jsou opatřeny obklady s různými akustickými vlastnostmi.
  • Stupňovité mobilní hlediště — teleskopická tribuna s elektrickým ovládáním otevírání a zavírání a kapacitou 232 míst na sklopných křeslech.

Je pro nás samozřejmostí, že všechna zařízení navrhujeme a realizujeme včetně kotvících systémů, kabeláže i samotného zprovoznění a zaškolení obsluhy.

 

Jak jsme dosáhli maximálně variabilního využití sálu?

  • Díky otočným stropním panelům má sál proměnnou prostorovou akustiku, kterou lze přizpůsobovat charakteru provozu.
  • Elektroakustické ozvučení jsme rozdělili na dva systémy, jeden pro účely kinosálu a druhý pro ostatní akce (konference, koncerty apod.)
  • Mobilní hlediště umožňuje uvolnění prostoru pro společenské události nevyžadující elevaci.

 

 

Technická specifikace

Promítací kabina

Na atypickém podstavci je umístěn 3LCD laserový projektor Epson EB-L25000U se svítivostí 25 000 ANSI lumen. Obraz se promítá na motorické rolovací plátno s miniperforací MW Maxxscreen Giant o šířce 11 metrů.

Projektor je napojen na napojen na mediaserver pro zajištění promítání ze standardní distribuční sítě. K dispozici je také Blu-ray přehrávač Oppo UDP-205.

Zvuková režie

Celý systém distribuce a vlastní práce na novém digitálním mixážním pultu Yamaha QL5 vychází z topologie vzájemného propojení všech prvků v řetězci za pomocí redundantních optických a metalických rozvodů.

Pro distribuci zvuku se používá digitální technologie Dante využívající výhody klasické datové kabeláže. Převod do formátu Dante je realizován na stageboxech Yamaha RiO1608-D.

V racku se dále nachází signálový audio procesor Yamaha MRX7-D, čtyřkanálový digitální mikrofonní přijímač Shure ULXD4Q a dvoukanálový audio rekordér Tascam SS-CDR250N. Pro záznam a editaci slouží rackový server Dell PowerEdge R7910.

Systém ozvučení

Hlavní/univerzální ozvučení tvoří dvoupásmový modulární line-array systém složený z 6 kusů L-Acoustics KIVA II na obou stranách sálu. Subbasový systém hlavního ozvučení tvoří výkonné kompaktní subwoofery L-Acoustics SB15m po dvou kusech na každé straně.

Pro provoz kinosálu jsou k dispozici mobilní třípásmové reprosoustavy a subbasové reprosoustavy, které se umístí za projekční plochu. Na zadní a bočních stěnách jsou nainstalovány efektové reprosoustavy.

Zesilovače L-Acoustics LA12X pro hlavní ozvučení a Bose PowerMatch PM8500N a PM8250N pro kinosálové reprosoustavy se nacházejí uvnitř racku v promítací kabině.

Scénická osvětlení

Řízení světel zajišťuje osvětlovací pult MA Lighting grandMA2 ultra-light, který umožňuje ovládání až 4096 parametrů a lze dálkově ovládat přes Wi-Fi.

Z důvodu co největší variabilnosti řešeného prostoru je k dispozici několik typů scénických svítidel – profilová svítidla 750 W, divadelní reflektory 1000 W a 2000 W, bodové reflektory 1000 W, LED bodové reflektory, plošná divadelní symetrická a asymetrická svítidla 1000 W, efektová pohyblivá svítidla LED spot, sledovací reflektor a kouřový efekt Haze.

Scénická technologie sálu

Pro vytvoření divadelního prostředí je jevištní část sálu vybavena elektromechanicky rozhrnovanou a zároveň zvedanou oponou. Mezi hlavní oponou a rozhrnovaným zadním horizontem se nacházejí dekorační tahy.

Zdvih zajišťuje elektromechanická tahová jednotka umístěná pod stropem za překladem. Skládá se z rámu a na něm umístěného lanového bubnu vetknutého do převodovky, která je poháněna elektrickým motorem. Ten je vybaven dvojitou bezpečnostní brzdou v tichém provedení, a pákami pro ruční odbrzdění. Vřetenový koncový spínač slouží pro spuštění mikrojízdy před dojetím do koncové polohy, pro monitoring koncové a havarijní polohy.

Proměnná akustika

Z důvodů požadavku na variabilitu akustických vlastností sálu je strop osazen 24 otočnými panely se třemi stranami – odrazivou, pohltivou a rozptylnou. Panely jsou kotveny k ocelové konstrukci pomocí samořezných šroubů a jejich otáčení zajišťují elektromechanické pohony, vždy jeden společný pro dvojici panelů.

Konstrukce akustického panelu má tvar trojbokého hranolu a je tvořena ocelovou příhradovou konstrukcí. Ocelová konstrukce je na obou stranách zakončena hřídelí pro ložiska, ta jsou připevněna ke konzolám spuštěným ze stropu a překladu. Podobně je kotven i pohon, který tvoří šneková převodovka s elektromotorem a výstupní řemenice, která přes řemeny roztáčí vždy dva akustické panely.

Galerie

Společnost AVT Group a.s. byla založena v roce 2013. Od počátku máme jasnou vizi - poskytovat profesionální služby v oblasti audiovizuální techniky a prostorové akustiky. Pod jednou střechou koncentrujeme kompletní tým certifikovaných odborníků z této oblasti, který se pohybuje na českém trhu již od přelomu tisíciletí.

Od roku 2014 jsme držiteli certifikátu QMS ISO 9001 
od renomované společnosti Quality Austria.

KONTAKTY

Adresa:
V Lomech 2376/10a
149 00 Praha 4 Chodov
Metro Opatov

Pobočka Brno – JIC INBIT
Kamenice 771/34
625 00 Brno-Bohunice

E-mail:
info@avtg.cz

Telefon:
+420 777 173 174
Copyright © 2020 AVT GROUP a.s.
facebooklinkedinyoutubeinstagram